Ekologiškumas

Ekologiškumas

Poliuretano ekologiškumas

Pirma išsiaiškinkime, kas yra putų poliuretanas?
Putų poliuretanas tai medžiaga savo struktūra panaši į paprastas muilo putas. Ji sudaryta iš ląstelių, izoliuotų viena nuo kitos, kurių viduje yra dujos, tik šios ląstelės yra vienodo dydžio, nei paprastos putos. Kietas polimeras sudaro tik 3–5% viso PPU tūrio, likę 95-97% – tai dujos, kurios ir izoliuoja šilumą.

Iki 2009 metų PPU gamyboje buvo naudojamas freonas, kuris buvo PPU ląstelių struktūroje, bet netrukus freoną uždraudė įvežti į Europos sajungą, tad, PPU gamintojams teko naudoti  anglies dioksidą ir vandenį. Dėl naujų formulių paieškos ir medžiagų keitimo, putų poliuretano kaina pakilo 30%, tai turėjo įtakos ir darbų vertei. Tačiau dabar putų poliuretanas – ekologiškai švarus produktas, kurio gamybai naudojamos tokios medžiagos kaip: augaliniai aliejai, soja ir vanduo.

Jūs nustebsite, bet šiandieną kiekvienas žmogus kiekvieną dieną susiduria su putų poliuretanu. Visi minkšti baldai – tai karkasas ir elastingas putų poliuretanas, aptrauktas audiniu. Čiužiniai ant kurių miegame – taip pat putų poliuretanas. Automobilių sėdynės pagamintos iš putų poliuretano, priekinio bamperio užpildas, įvairios durų detalės ir t.t. Iš putų poliuretano daromi, netgi, bičių aviliai. Visų šių gaminių kokybė griežtai kontroliuojama, siekiant, kad jie būtų saugūs naudoti žmonėms.

Pramoninis PPU – tai labai kieti dembliai, juos galima klijuoti prie sienos ar net lubų. Įvairių gamintojų putų poliuretanas po užpurškimo ir polimerizacijos neišskiria kenksmingų medžiagų, o baisiųjų formaldehidų ir kitų kenskmingų dervų PPU nėra.

Putų poliuretanas – medžiaga, nepalaikanti degimo, t.y. dega, bet tik esant atvirai liepsnai. Užgesinus liepsnos židinį,  greit užges ir putų poliuretanas. Dėl nedidelio tankio putų poliuretano degančios medžiagos kiekis tūrio vienete mažesnis, pavyzdžiui, nei medžio. Žemas šilumos laidumas ir uždarų porų struktūra neleidžia medžiagai įšilti viduje, tad terminis medžiagos irimas galimas tik jos viršutiniuose sluoksniuose, irimo procesas po trumpo įkaitimo nevyksta. Dėl šių priežasčių putų poliuretanas naudojamas statant vaikų ugdymo ir medicinos įstaigas, maisto pramonėje, kur keliami griežti reikalavimai oro švarumui ir priešgaisriniam saugumui.

success

Kaip gaunamas putų poliuretanas (PPU)?

Putų poliuretano žaliava – naftos produktai ir augalinės kilmės žaliava, kuri po ilgų cheminių procesų pavirsta į du pagrindinius komponentus – IZOCIANATĄ ir POLIESTERĮ (POLIOLĮ). Cheminis polimero pagrindas –  uretano grupės, iš jų ir kilo pavadinimas: POLIURETANAS, sutrumpintai PU.

Sumaišius šiuos du komponentus tam tikrose sąlygose, atsižvelgiant į kiekvieno tipą ir priedus, kurie dedami papildomai, gaunama vientisa medžiaga – tanki ar porėta, kieta ar elastinga, su atviromis ar uždaromis poromis.
Putų poliuretanas, sutrumpintai PPU – būna kietas (automobilių gamyba) – ir elastingas (baldai ir ortopediniai gaminiai); kietos putos savo ruožtu būna su uždaromis ir atviromis poromis; putas galima įvairiai panaudoti – supilti į formas ar užpurkšti.

PURŠKIAMAS PUTŲ POLIURETANAS (PPU)  gaunamas naudojant specialią įrangą sumaišius ir užpurškus slėginiu būdu du komponentus: poliolį ir izocianatą – naudojamas statyboje besiūlei šilumos izoliacijai darbų atlikimo vietoje – kietas purškiamas PPU būna su atviromis ir uždaromis poromis.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!